Menu

Ostatnia królowa Amazonek

Opowieść o czasie, gdy odeszły Amazonki

Siedziba

stana111

Amage przysiadła na kamieniu pośrodku dziedzińca rozglądając się wkoło, a nad jej głową krążyły mewy. Był letni upalny dzień ale docierał tu chłodny wiatr znad morza, przynoszący jego zapach. Przybyła tu z Beag i kilkoma dziewczynami aby zobaczyć zniszczoną siedzibę Greka Mykosa. Jadąc tu nocą Amage widziała rozgwieżdżone nocne niebo na którym twarz bogini skurczyła się, pozostawiając tylko wąski pasek i zastanawiała się nad losem Greka. Mykos był najbogatszym człowiekiem na wybrzeżu obejmującym scytyjskie ziemie: handlował winem, tkaninami, miedzią i złotem pochodzącymi z kraju Kazków ale spotkała go nagła śmierć.

Gdy ujrzała jego zniszczoną siedzibę natychmiast zrozumiała, że tu właśnie chce zamieszkać. Dwa główne budynki - greckie megarony stały prawie nienaruszone, a trzeci, częściowo spalony, nadawał się do odbudowy. Pomieszczenia gospodarcze, lekko tknięte ogniem stały jak kiedyś, ale wszędzie widać było klęskę i zniszczenie. Na dziedzińcu osady walały się resztki sprzętów, liczne skorupy rozbitych naczyń i kości ludzkie...

Osada greckiego handlarza Mykosa posiadała też własną przystań, w której właściciel przyjmował statki zaopatrujące go w towary: wino, oliwę, cenne olejki, złoto i miedź. Na łagodnym zboczu prowadzącym nad brzeg morza do przystani, wśród karłowatych sosen i krzewów mirtu zbudowano chatki niewolników, większa część z nich została spalona podczas najazdu.

Amage zrozumiała, że błędem Mykosa był brak zbrojnej załogi, która powinna chronić jego siedlisko i skład towarów -  ale być może polegał na swoich niewolnikach. Wystawienie prawie bezbronnej handlowej osady na widok morskich rozbójników, którzy musieli ją widzieć płynąc na północ, przypieczętowało jej smutny los.

Pierwszą decyzją Amage było spalenie drewnianej przystani i pozostałych chat, widocznych z morza. Drugą było przesiedlenie plemienia z wąwozu na nowe miejsce, a zajęła się tym już sprawna Beag. 

© Ostatnia królowa Amazonek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci